Ministerstwo Finansów wprowadziło ogólnokrajowy program informatyczny, który funkcjonuje od początku 2022 roku. Krajowy System E-faktur zakłada, że korzystnie z niego od II kwartału 2023 roku stanie się obowiązkowe. Jakie są jego plusy? Przedsiębiorcy będą mogli otrzymywać szybciej zwrot podatku VAT z 60 do 40 dni, zwolnienie z obowiązku przechowywania faktur i archiwizowania ich czy większą automatyzację procesu fakturowania. E-faktura online ma usprawnić, a zarazem przyspieszyć obieg dokumentów firmowych w Polsce i ułatwić rozliczanie się między firmami. Jak to wygląda w praktyce?
KSeF – koniec z fakturami papierowymi. Faktura elektroniczna zacznie być obowiązkowa
Faktury Ksef, czyli platforma faktur elektronicznych, od 1 stycznia 2022 roku jest aktywna. Przedsiębiorcy już mogą z niej korzystać i testować, jak ona działa w praktyce. Obecnie jest ono dobrowolne. Zmieni się to wraz z drugim kwartałem 2023 roku. Faktura elektroniczna będzie występować w Krajowym Systemie e-Faktur, ale Polacy będą mogli korzystać również z zewnętrznych programów lub aplikacji. Czy takie rozwiązanie w naszym kraju się sprawdzi? Na ten moment ciężko to stwierdzić. Z założenia ma to być coś, co ułatwi działanie przedsiębiorców i będzie kolejnym etapem przy wdrażaniu usług e-administracji, czyli bez wizyty w urzędach i stania w długich kolejkach.
KSeF dla e-Faktur – proces wystawienia faktury
Na pierwszy rzut oka z obsługą systemu nie będzie większych problemów. Panel logowania jest dość intuicyjny. Wystarczy wybrać sposób logowania, przejść autoryzację za pomocą podania numeru NIP firmy, platformy ePUAP lub podpisu kwalifikowanego. Następnie w odpowiednich rubrykach wybieramy, m.in. rodzaj faktury, jej numer, datę wystawienia, wybór rodzaju towaru czy dane sprzedawcy. Cały proces może wydawać się skomplikowany i czasochłonny (około kilkunastu minut), ale być może do finalnej wersji uruchomienia, do której zostały dobrych kilka miesięcy, cały system zostanie usprawniony.
Comments are closed.