Za pomocą optymalnie zaprojektowanego oświetlenia zewnętrznego można nie tylko poczuć się bezpieczniej po zmroku, ale również nadać domowi atrakcyjny wygląd.

Oświetlenie zewnętrzne na domu i działce

Wybór odpowiednich lamp ma duże znaczenie, aby oświetlenie dla domu mogło być funkcjonalne i estetyczne. Jednak równie ważne jest to, gdzie zostaną one zamontowane.

O lampach na zewnątrz warto pomyśleć już na etapie projektowania budynku, aby odpowiednio poprowadzić instalacje. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć atrakcyjnie prezentujące się kompozycje świetlne wokół istniejącego już domu. Wprawdzie wymagają one nieco większych nakładów pracy, lecz efekt może być równie imponujący.

Rozmieszczenie lamp na zewnątrz domu

Projektując oświetlenie dla domu, warto poświęcić czas na dobranie optymalnych pozycji dla lamp zewnętrznych. Należy pamiętać o tym, aby dawały one optymalny poziom bezpieczeństwa podczas poruszania się po posesji, nie powodowały oślepienia, a także wpisywały się w styl architektoniczny budynku.

Lampy na zewnątrz domu można zamontować w poniższych miejscach:

  • elewacja budynku – przy wejściu głównym i tylnym do domu, przy tarasie, balkonie, garażu,
  • furtka na posesję,
  • podjazd dla samochodów,
  • ścieżka prowadząca od furtki do drzwi wejściowych,
  • ścieżki dookoła domu i w ogrodzie,
  • podwórko na posesji,
  • mała architektura w ogrodzie, na przykład fontanna, oczko wodne, altana,
  • drzewa, krzewy, rabaty.

Oświetlenie domowe wykonane w powyższych miejscach pozwala na rozświetlenie całego otoczenia budynku tak, aby można było z łatwością dostać się do niego i nadać mu atrakcyjny wygląd.

Jakie rodzaje lamp zewnętrznych wybrać?

Na budynkach najczęściej montowane są kinkiety oraz reflektory. W przypadku takiego oświetlenia dla domu można wybrać je w wariancie klasycznym jako dekoracyjne lampiony lub nowoczesnym w minimalistycznej formie. Do oświetlenia zadaszonych ganków, tarasów lub balkonów sprawdzą się lampy sufitowe – wiszące lub plafony.

Z kolei do oświetlenia ścieżek i podjazdów najlepiej nadają się lampy słupkowe montowane w podłożu. Do stworzenia widocznej ścieżki mogą posłużyć również oprawy najazdowe, które umieszczane są w bruku albo w gruncie.

Aby podkreślić wygląd roślinności w ogrodzie, można wybrać montowane w gruncie reflektory. Atrakcyjny wygląd przestrzeni nadają też lampy dekoracyjne, na przykład w kształcie podświetlanych kul, latarni, girland świetlnych.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://barokko.pl/pol_n_Oswietlenie-175.html.

Author

Comments are closed.