Światło jest niezbędne do życia. Odgrywa kluczową rolę w naszych domach, a także ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie. Jak wybrać odpowiednie oświetlenie dla domu?

Jak zaprojektować oświetlenie dla domu?

Światło, a dokładniej zdrowe światło i temperatura barwowa w każdym pomieszczeniu ma decydujący wpływ na to, jak się czujemy w danej przestrzeni. Ważne jest, aby poświęcić temu tematowi przynajmniej tyle samo uwagi, co aranżacji wnętrz.

Jeśli planujesz nowy dom, na etapie planowania zaprojektuj wystarczającą ilość gniazdek i staranne wybierz oświetlenie dla domu. W ten sposób unikniesz rozczarowań i kosztownych przeróbek. Podczas renowacji możesz dodać dodatkowe linie energetyczne. Dzięki temu w przyszłości będzie można podłączyć więcej źródeł światła. Zaletą wielu gniazdek jest uniknięcie niepotrzebnej plątaniny kabli.

Oświetlenie dla domu — co najlepiej się sprawdzi?

Szczególnie w większych pomieszczeniach przy projektowaniu oświetlenia warto zastosować kilka źródeł światła. Podstawowym źródłem światła może być lampa sufitowa.

Dodatkowo w zależności od wielkości pomieszczenia można zastosować lampy podłogowe, stołowe lub kinkiety. Dobrym rozwiązaniem są światła, które można przyciemniać, a tym samym zapewniają pośrednie oświetlenie dla domu. Zwłaszcza w salonie i sypialni. Lampy podłogowe wprowadzają do pomieszczenia przytulną atmosferę i dają klimatyczne światło.

Znajdź odpowiednią lampę

Istnieje ponad 150 różnych typów źródeł światła, które są przypisane do tych dwóch głównych klas w zależności od rodzaju generowanego światła: lampy półprzewodnikowe, które obejmują żarówki i lampy halogenowe, oraz lampy wyładowcze, takie jak kompaktowe lampy fluorescencyjne.

Żarówki emitują ciepłe, białe światło i bardzo dobrze odwzorowują kolory. Jednak ich żywotność jest krótka. Tylko pięć procent energii jest przekształcane w światło, reszta rozprasza się w postaci ciepła.

Lampy halogenowe mają również najlepsze właściwości oddawania barw i działają co najmniej dwa razy dłużej niż żarówki. Systemy niskonapięciowe (12 V) precyzyjnie skupiają światło. Idealnie nadają się do oświetlenia punktowego oraz do ukierunkowanego oświetlenia, szczególnie w przypadku powierzchni roboczej. Wszystkie żarówki można ściemniać bezstopniowo.

Kompaktowe lampy fluorescencyjne zużywają do 80 procent mniej energii elektrycznej niż żarówki i działają do 12 razy dłużej. W obudowie pod lampą znajdują się elementy elektroniczne, zwane statecznikami. W międzyczasie produkowane są również oprawy, w których od razu montuje się osprzęt do świetlówek kompaktowych.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Oświetlenie dla domu.

Author

Comments are closed.

https://beesafe.pl/porady/porownywarka-oc-ac-mubi/ https://beesafe.pl/porady/kara-za-nieprzerejestrowanie-samochodu/ https://beesafe.pl/porady/przejazd-na-czerwonym-swietle/