Giżycko to miasteczko położone w obszarze warmińsko-mazurskim. Jest to siedziba powiatu giżyckiego oraz gminy wiejskiej Giżycko. Miejscowość ta słynie z żeglowania, gdyż położona jest pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. Dlatego do Giżycka każdego roku wybiera się wiele turystów zafascynowanych estetyką mazurskich scenerii. Regularnie meldują się też miłośnicy sportów, należący do tutejszych komitetów, w których uprawia się różne sporty wodne. W miejscowości jest jednak wiele innych zabytków, które trzeba zobaczyć podczas wycieczki w te okolice. Sprawdź, jakie sektory mieściny są nieprzeciętnie wspaniałe i wybierz się na podróż swoich marzeń.

Które miejsca warto odwiedzić w Giżycku?

Giżycko jest znane z ponadprzeciętnej ilości miejsc z bogatą roślinnością. Sporą część miasta zajmują lasy, parki publiczne oraz place. Są to lokalizacje znakomicie nadające się do relaksu na świeżym powietrzu. Na terenie Giżycka można znaleźć aż dziewięć pomników przyrody, z czego większa część to pojedyncze, potężne drzewa. Przy jeziorach można odnaleźć piękne porty, przystanie, a także ośrodki żeglarskie. Do najpiękniejszych obiektów kultury w Giżycku należą też zabytkowy zamek krzyżacki oraz Twierdzę Boyen. Dzisiaj w zamku istnieje hotel, gdzie można zameldować się na kilka dni podczas odpoczynku w tej malowniczej mieścinie. Boyen to twierdza w kształcie gwiazdy, która została zbudowana w XIX wieku zgodnie z rozporządzeniem suwerena Prus – Fryderyka Wilhelma IV. Jej historia jest szczególnie wspaniała, gdyż była ona kluczowym ośrodkiem strategicznym podczas dwóch wojen światowych. Teraz teren twierdzy jest spożytkowany i odsłonięty dla odwiedzających i maniaków historii wojennej. Oprócz normalnego zwiedzania miejsca z przewodnikiem w Twierdzy Boyen odbywają się rekonstrukcje bitew, a także zjazdy motocyklowe czy różne koncerty. Nietuzinkowym celem na obszarze Giżycka jest most obrotowy nad Kanałem Łuczańskim. Jest to unikat w skali kraju. Co więcej, jest to jedna z niewielu tego typu konstrukcji w Europie. W lato most przyciąga całe grupy podróżnych, którzy przybyli obejrzeć moment otwierania.

Giżycko – nie tylko na ferie

W Giżycku przemysł turystyczny ma ogromne znaczenie dla pracy całego rejonu. Niemniej jednak mocno rozwijają się inne gałęzi gospodarki. Dużą popularnością charakteryzuje się przemysł lekki, a zwłaszcza produkcja rozdzielni elektrycznych, lamp przemysłowych oraz lampek LED w postaci szeroko znanych łańcuszków świątecznych. Umacnia swoją pozycję także przemysł spożywczy. Jego przedstawicielami są przetwórnia mleczarska, fabryka sękaczy oraz kilka zakładów produkujących pieczywo. Więcej firm działających w Giżycku błyskawicznie możesz znaleźć na stronie: https://gizycko.info.pl/. Znajdują się tam zarówno sklepy, jak i punkty usługowe. Przede wszystkim warto zaznajomić się z listą restauracji. Te miejsca mogą okazać się przydatne w wielu przypadkach.

Imprezy w Giżycku

W Giżycku odbywają się cykliczne eventy, które ściągają wiele zainteresowanych z każdej strony kraju. Do najbardziej znanych wydarzeń zalicza się Festiwale Piosenki Żeglarskiej i Morskiej oraz koncerty organowe, które odbywają się w ferie letnie. Ośrodki kultury w mieście pamiętają też o pasjach młodzieży. Do wyboru są ćwiczenia w sektorach tanecznych, wokalnych, teatralnych, plastycznych i fotograficznych. Dla seniorów dobrą alternatywą może być chór, sekcja szachowa lub Klub Seniora. W Giżycku jest też kilka lokalnych gazet oraz serwisów internetowych. Informacji z okolicy nadawane są też przez warmińsko-mazurskie rozgłośnie radiowe.

 

Author

Comments are closed.