Zakup samochodu to niemały wydatek, warto wiec wiedzieć, jakie zobowiązania finansowe czekają nas podczas rejestracji samochodu. Okazuje się, że jedną z opłat, budzących największe emocje, jest podatek od kupna samochodu PCC. Gdzie uiszczamy taki podatek? Ile wynosi?

Kto musi zapłacić podatek od kupna samochodu PCC?

Nowy samochód w naszym gospodarstwie domowym powiększa nasz majątek i zwiększa stan posiadania. W związku z tym konieczne jest zapłacenie odpowiedniego podatku, w tym przypadku PCC. Wiele osób jest zdania, że podatek ten powinien opłacać zbywający samochód, gdyż to właśnie on zyskuje na tej transakcji. Niestety – prawo działa inaczej i to właśnie kupujący musi zapłacić podatek od kupna samochodu PCC. Czy wiesz, że istnieją jednak sytuacji, w których nie musimy tego robić?

Podatek od kupna samochodu PCC nie obowiązuje w bardzo konkretnych sytuacjach. Przede wszystkim zwolnione z płacenia tego podatku są osoby, które zakupiły nowy samochód w salonie samochodowym lub też w komisie (o ile to komis jest właścicielem samochodu). Nie ma również potrzeby płacenia PCC kiedy samochód został nabyty od osoby prowadzącej działalność gospodarczą (czyli został zakupiony na FV). PCC nie obowiązuje też, kiedy wartość samochodu jest niższa niż 1000 zł. Wiele samochodów sprowadzanych jest zza granicy – również w tym przypadku nie będziemy płacili PCC. W przypadku takich samochodów obowiązuje jednak akcyza.

Ile wynosi podatek od kupna samochodu PCC?

Musimy wiedzieć, że podatek od kupna samochodu PCC ma stałą wartość i wynosi 2% od wartości rynkowej samochodu. Wydawać by się mogło, że takie przedstawienie sytuacji daje szansę na manipulowanie kwotami i zaniżanie ceny samochodu, aby zapłacić mniej podatku. To jednak może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i nałożonych kar. W urzędach dostępne są tabele, które pozwalają na ocenę realnej wartości rynkowej samochodu.

Author

Comments are closed.