Wśród krajów, w których szukamy dobrej jakości samochodów używanych, zdecydowanie przodują Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi cenią sobie dobrej jakości marki i dbają o swoje samochody. Dzięki czemu często możemy zakupić samochód w atrakcyjnej cenie i z niskim przebiegiem. Kupując auto z Niemiec, warto wiedzieć, czy możliwa jest jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem? Jak temat ten wygląda od strony prawnej?

Jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem – fakty

Sprowadzając niemiecki samochód do Polski, musimy zadbać o to, by był on ubezpieczony oraz miał odpowiednie, niemieckie tablice wyjazdowe. Niemieckie prawo daje dwie możliwości. Pierwsza to Kurzzeitkennzeichen, czyli tablice z żółtym paskiem, które wydawane są na okres 5 dni (auto nie musi mieć badań technicznych). Druga opcja to Ausfuhrkennezeichen, czyli tablice z czerwonym paskiem, wydawane na czas od 9 dni do 6 miesięcy. Takie tablice wymagają badań technicznych samochodu. Czy w takim przypadku możliwa jest jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem? Wyjeżdżając z Niemiec, możliwe jest zakupienie niemieckiego ubezpieczenia OC – będzie ono ważne przez kilka dni, by móc załatwić najważniejsze formalności.

OC krótkoterminowe – jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem

Polskie prawo dopuszcza jazdę po polskich drogach na obcych rejestracjach przez 30 dni od momentu sprowadzenia pojazdu do Polski. Oznacza to, że możliwa jest jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem. Aby było to możliwe, konieczne jest zakupienie OC krótkoterminowego. Jest to to forma ubezpieczenia komunikacyjnego, które dopuszcza do poruszania się po polskich drogach. Warto pamiętać, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych w Polsce.

 

 

 

Author

Comments are closed.