Jazda na rowerze pozwala na zadbanie o kondycję i dobre samopoczucie. Podczas uprawiania tego sportu pracują różne typy mięśni. Można zarówno spalać kalorie, jak i ćwiczyć swoją wytrzymałość. Ponadto ten rodzaj sportu jest darmowy. Jak uczynić go jak najbardziej bezpiecznym?

Kaski rowerowe jako niezbędne wyposażenie podczas jazdy

Oczywiście do jazdy rowerem zawsze wybieramy wygodny strój oraz dobre buty, które gwarantują przyczepność stóp do pedałów. Dodatkowo rower wyposażamy w akcesoria poprawiające bezpieczeństwo jak światła, dzwonek czy dobre hamulce. A co z ochroną własnego ciała? Zdecydowanie należy pamiętać o tym, by zabezpieczać głowę.

Czy tylko dzieci powinny nosić kask rowerowy? Zdecydowanie nie. Jazda osób dorosłych jest o wiele bardziej brawurowa i dlatego wymaga dobrze przylegającego, mocnego kasku. Urazy głowy należy do tych najbardziej niebezpiecznych i ich konsekwencje nieraz ujawniają się dopiero po jakimś czasie. Z tego względu należy im zapobiegać.

Czy kaski rowerowe zakładać tylko na trudnym terenie?

Mogłoby się wydawać, że konieczność użycia kasku rowerowego pojawia się w chwili, kiedy jeździmy po górach lub innym trudnym terenie, ale jest to mylne przekonanie. Kask jest niezbędny także wtedy, kiedy podróżujemy po mieście lub wsiadamy na rower szosowy. Dlaczego można tak powiedzieć?

Podczas jazdy rowerem miejskim niestety istnieje ryzyko kolizji z samochodem. Nie trudno sobie wyobrazić co może się stać, jeżeli nastąpi upadek głową na krawężnik lub inny podobny element. Podobnie jest podczas szybkiej jazdy poza miastem. Prędkość znacznie zwiększa prawdopodobieństwo urazu podczas upadku i dlatego noszenie kasku staje się niemal obowiązkiem, a na pewno świadczy o dbałości o swoje zdrowie i bezpieczeństwo.

Jak wybrać kask rowerowy?

Na pewno nie warto wybierać najtańszego chińskiego modelu jedynie kierując się tym, by mieć cokolwiek na głowie, ponieważ daje to fałszywe poczucie bezpieczeństwa. W ogóle nie należy brać pod uwagę produktów bez atestów oraz certyfikatów jakości. Najlepiej zainwestować w kas dobrej, znanej marki, ponieważ to będzie zakup na wiele lat. Obwód głowy osoby dorosłej bowiem się nie zmienia.

Oczywiście należy zadbać o to, by kask nie był ani za mały, ani a duży. Zbyt mały kask będzie uciskać głowę i będzie istniało wysokie prawdopodobieństwo, że będziemy chcieli go zdjąć podczas jazdy. Z kolei za duży kask nie ochroni tak, jak powinien, ponieważ w czasie upadku nie będzie dawał odpowiedniej amortyzacji i cała ochrona głowy zda się na nic.

Więcej informacji znajdziesz na stronie sprawdzone kaski rowerowe.

Author

Comments are closed.