O rozwodach mówi się w Polsce coraz więcej – wynika to nie tylko z normalizacji tego tematu, ale też faktu, że już co trzecie małżeństwo z niskim stażem rozpada się. Przyczyn takiej sytuacji może być wiele – warto przyjrzeć im się z bliska i zastanowić, w jaki sposób pary mogą radzić sobie ze swoimi problemami.

Dlaczego się rozwodzimy?

Rozwód to bez wątpienia trudny czas, nie tylko dla dwojga małżonków, ale również ich dzieci, osób bliskich czy znajomych. Rozpad więzi małżeńskiej ciągnie się miesiącami – to proces, który ma swoje etapy, i którego finalnym elementem jest decyzja o rozwodzie. Wiele par mówi, że najzwyczajniej małżeństwo się nie sprawdza, a dwoje ludzi nie potrafi się ze sobą dogadać. W takich sytuacjach sąd często namawia na terapie małżeńskie lub też na pomoc mediatora. Pomoc profesjonalistów pozwala na rozpoczęcie rozmowy pomiędzy parami, które wcześniej tych rozmów unikały. W pozwach rozwodowych zazwyczaj powtarza się zdanie „różnice nie do pogodzenia” jako uzasadnienie wniosku rozwodowego. Jest to niezwykle pojemne pojęcie, w którym zawierać się mogą różnice kulturowe, religijne, a nawet polityczne. Wiele par przyznaje się, że decyzja do rozwodu spowodowana była niejednomyślnością co do posiadania potomstwa. Nie sposób też nie wspomnieć, że powodem rozwodów jest nierzadko niewierność małżeńska. O innych przyczynach rozwodów przeczytać można na stronie adwokat-katowice.pl.

Rozwód z orzeczeniem o winie i za porozumieniem stron

Przebieg rozwodu oraz czas, w jakim będzie on trwał, zależy przede wszystkim od stopnia skomplikowania danej sprawy. Rozwody za porozumieniem stron, gdy małżonkowie potrafią się porozumieć, statystycznie przebiegają znacznie szybciej. Kiedy konieczny jest podział majątku czy podział opieki nad dziećmi, rozwody mogą znacząco się przedłużać.

 

Author

Comments are closed.